TAO PŘIROZENÉHO DÝCHÁNÍ

ÚSMĚVNÝ DECH

____________________________________________

 

Vědomé usmívání může změnit náš emoční stav

Není těžké pochopit, že vědomý úsměv může změnit náš emoční stav. Charles Darwin vypozoroval, že svobodným vyjadřováním emocí vnějšími projevy emoce zesilujeme. Slavný psycholog William Janies řekl, že emoce jsou závislé na „vědomí tělesného stavu“. Když změníte svůj tělesný stav nebo jeho projev, vaše emoce se také změní. Moshe Feldenkrais píše: „Všechny emoce jsou spojeny se vzrušením, pocházejícím z vegetativního nebo autonomního nervového systému, anebo z orgánů a svalů, jež toto vzrušení inervuje. Ve vyšších centrech nervové soustavy jsou tyto impulzy vnímány jako emoce. Když tyto impulzy měníme tím, že vědomě měníme své pohyby a pozice, měníme zároveň své emoce, zejména emoce, které posilují naši představu o sobě samých.

Lze důvodně říci, že mezi „spontánním“ a „vědomým“ úsměvem je velký rozdíl. Nicméně v nedávné vědecké studii bylo zjištěno, že vědomé usmívání mění mozkovou aktivitu podobným způsobem jako spontánní usmívání. Autoři studie říkají: „Ačkoli emoce vnímáme jako něco, co se nám děje, z naší studie vyplývá, že vědomou změnou výrazu obličeje můžeme vyvolat některé psychologické změny, k nimž dochází při spontánní emoci.

 

Regulování našich orgánů

Bez ohledu na to, jak se v dané chvíli cítíme, vědomý úsměv má téměř okamžitý vliv na celý organismus. Úsměv nám uvolňuje svaly v obličeji a toto uvolnění se rozšiřuje do celého těla. Také se tím zmírňují všechny emoce a postoje, na nichž jsme založili svou představu o sobě samých. Toto hluboké uvolnění podporuje proudění krve a energie v našem těle a umožňuje mozku a nervové soustavě regulovat vnitřní orgány.

Ze zkušenosti vím, že vědomý úsměv, zejména úsměv zaměřený na naše vlastní orgány a tkáně, podporuje vylučování léčivých chemických látek, které mají téměř okamžitý účinek na naše tělo. Když jsem popsal proces vnitřního úsměvu doktorce Candace Pertové a zeptal se jí, zda věří, že úsměv může produkovat látky posilující naše tělo, odpověděla: ‚Jistě.“ Pak dodala, že naše „cítění je modulováno“ peptidy a že když se „soustředíme“ na nějaký orgán a na „autonomní nervový obvod“ s tímto orgánem spojený (obvod, který se skládá převážně z peptidů), můžeme daný orgán regulovat.

 

KOMBINOVÁNI VNITŘNÍHO ÚSMĚVU S PROSTORNÝM DECHEM

Když kombinujeme vnitřní úsměv s hlubokým, prostorným dechem a vytváříme tak „úsměvný dech“, účinky mohou být ještě silnější, neboť i dýchání ovlivňuje produkci blahodárných látek v organismu. Pertová mi také řekla, že dýchání může ovlivňovat naše emoce líni, že produkuje neuropeptidy, neboť centrum, které řídí dech, je umístěno ve čtvrté mozkové komoře, kde se vyměšují různé druhy neuropeptidů. Pak řekla, že vědomou zrněnou dechu můžeme ovlivňovat, jaké neuropeptidy se uvolňují.

Ať už to vysvětlujeme jakkoli, vnitřní úsměv je jako paprsek energie, který vede prostorný dech hluboko do našeho organismu, a prostorný dech je jako nosná vlna, která přenáší energii úsměvu do všech orgánů. „Úsměvný dech“ je pro mě základním cvičením sebeuvědomování a sebeléčení. Relaxující energetické pole, jež tento dech vytváří, mi pomáhá uvědomovat si nezdravá napětí a návyky, jež oslabují mé zdraví a vitalitu. Toto cvičení mi navíc pomáhá detoxikovat, energizovat a regulovat různé orgány a tkáně, čímž mi umožňuje nejen posilovat můj imunitní systém, ale také měnit způsob, jakým vnímám sám sebe. Následující cvičení je založeno na kombinaci některých prvků cvičení vnitřního úsměvu a prostorného dechu.

 

CVIČENÍ

            Několik minut seďte v klidu se zavřenýma očima. Vnímejte celé své tělo včetně všech napětí a emocí. Nechte je usadit jako špínu na dně sklenice vody. Nepřemýšlejte o nich. Uvědomujte si svůj dech. Pak začněte prostorně dýchat a otvírat tři hlavní dýchací prostory. Vnímejte, jak celé vaše tělo dýchá.

  

1. Vnímání a relaxování očí

            Vnímejte své oči. Mírně je několikrát otočte z jedné strany na druhou. Pak je nechte relaxovat. Jak říká Mantak Chia: „Cvičení vnitřního úsměvu začíná v očích. Oči jsou spojeny s autonomním nervovým systémem, který reguluje činnost našich orgánů a žláz. Oči přijímají smyslové signály jako první a pak je přenášejí do dalších orgánů a žláz, které podle situace urychlují nebo zpomalují svou činnost. Oči udržují klidnou a vyrovnanou úroveň reakcí. Proto můžete relaxováním očí relaxovat celé své tělo a uvolňovat energii pro potřebnou aktivitu.

 

2. Nechte pocit uvolnění přejít v úsměv

            Jakmile máte oči uvolněné, dovolte tomuto pocitu uvolnění, aby se rozšířil po celém obličeji, do jazyku a do všech kostí lebky. Představujte si, jak se na vás usmívá někdo, koho máte rádi. Přijměte jeho úsměv a opětujte jej. Vnímejte, jak se vám oči a celý obličej ještě víc uvolňují. Nedokážete-li si představit něco, co by vás přimělo k úsměvu, začněte se usmívat vědomě. Zvedněte koutky úst a roztáhněte tvář do úsměvu. Udělejte to, jak nejlépe umíte. Po několika minutách zjistíte, že se usmíváte docela přirozeně.


3. Představujte si, jak váš obličej dýchá

            Uvědomujte si svůj prostorný dech. Při každém nadechnutí si představujte, jak vám vzduch vstupuje do těla nejen nosem, ale také obličejem a očima. Všimněte si, jak váš úsměv mění váš dech. Jako by váš dech rozšiřoval. Při tomto způsobu dýchání si také můžete všimnout, že se vám tvoří víc slin. To je dobré znamení. Nepolykejte je. Jen dýchejte a sliny shromažďujte. Vědecké výzkumy ukazují, že sliny obsahují různé proteiny, hormony a další látky, které mají léčivé účinky. Taoisté věří, že sliny - kterým někdy říkají „zlatý elixír“ - absorbují energii čchi z dechu a přenášejí ji do celého organismu. Když toho správně využijeme, zvýšená produkce slin může podporovat naše zdraví.

 

4. Usmívejte se do svých orgánů

            Nyní budete přenášet úsměvný dech do všech orgánů svého těla. Představujte si, jak vám úsměv proudí jako voda ústy a krkem do brzlíku za hrudní kostí. Vnímejte, jak se vám brzlík při nadechování a vydechování otvírá a zavírá. Pak si představujte, jak vám úsměvný dech naplňuje srdce. Vnímejte, jak vám srdce relaxuje. Pak si představujte, že se úsměvný dech rozšiřuje do plic po obou stranách srdce. Cítíte, jak se vám plíce roztahují a stahují? Z plic přenášejte úsměvný dech do jater na pravé straně hrudního koše. Usmívejte se a dýchejte do této oblasti. Vnímejte, jak se vám jaterní krajina roztahuje a stahuje a jak se uvolňuje zbytečné napětí. Nyní přenášejte úsměvný dech do slinivky břišní a do sleziny na levé straně hrudního koše. Pak jej přenášejte do ledvin v dolní části zad. Vnímejte, jak se vám ledviny roztahují a stahují při každém dechu. Nyní přenášejte dech do močového měchýře a genitálií. Pravděpodobně ucítíte, jak se vám celá dolní část břicha otvírá a naplňuje energií.

 

5. Spolkněte sliny a sledujte, jak vám energie proudí dolů

            Po dokončení předešlého cvičení si pravděpodobně všimnete, že se vám v ústech tvoří víc slin než obvykle. Až se jich nahromadí příliš, spolkněte je přesně v okamžiku, kdy narovnáte krk tím, že zastrčíte bradu. Při polykání ucítíte teplou energii, která vám přenáší úsměvný dech dolů do těla. Vnímejte, jak energie proudí krkem, žaludkem, tlustým a tenkým střevem až do konečníku, Představujte si, jak vám úsměvný dech prochází celým zažívacím traktem.

 

6. Přenášejte svůj úsměvný dech do mozku a páteře

            Opět začněte prostorně dýchat a nepřestávejte se usmívat. Vnímejte své oči a uvolněte je. Představujte si, jak vám úsměvný dech vstupuje do těla očima a obličejem a pak se vrací do hypofýzy, hypotalamu a dalších částí mozku. Při tomto dýchání si pravděpodobně budete uvědomovat svůj mozek a jeho činnost. Představujte si, že vám dech proudí až do malého mozku, Vnímejte, Jak se vám při nadechování a vydechování roztahuje a stahuje celá hlava. Nechte svůj úsměvný dech pomalu proudit dolů páteří až do kostrče.

 

7. Soustřeďujte a vstřebávejte energii

            Při nadechování si představujte, jak se vám břicho naplňuje prostorností úsměvného dechu. Vnímejte teplo a energii ve svém břiše. Pomalu vydechujte ústy. Soustřeďte se na své břicho a představujte si, jak se vám pocit prostornosti rozšiřuje do všech orgánů, tkání a kostí. Když si tento proces uvědomujete dostatečně, můžete do svého cvičení přidat další prvek. Při vydechování si představujte nejen jak vám „úsměvná energie“ proudí do všech orgánů, ale také jak vám z těla odcházejí všechna napětí a jedovaté látky. Až toto cvičení zvládnete, všimnete si, že vás nesmírně energetizuje a posiluje vaše zdraví.

 

            Při cvičení úsměvného dechu nesmíte zapomínat, že cílem cvičení není stát se usměvavým robotem. Cvičení má dva cíle: zaprvé vám má pomoci uvědomovat si svou tělesnou a citovou existenci a zadruhé má uvolnit zbytečné napětí ve všech oblastech, kde máte zablokovanou energii. Po několika měsících cvičení budete schopni dosahovat žádoucích výsledků s pomocí nejjemnějšího vnímání vnitřního úsměvu. To vám umožní cvičit úsměvný dech uprostřed stresu a konfliktů každodenního života.

 

            Když uklidníme svou mysl - když jsme schopni zpomalit zbytečnou duševní a emoční aktivitu (například denní snění, kritizování, sebelítost, samomluvo a asociativní myšlení) - buňky a tkáně mozku i těla mohou odpočívat a obnovovat se. To zvyšuje celkovou hladinu energie čchi v našem organismu. 

 

            Mozek se učí a funguje nejlépe, když na řešení problémů vynakládáme co nejmenší úsilí 60 – 70% své kapacity. Když se příliš namáháme, tělo se dostane do napětí.