PLEJÁDY - SEDM SESTER

________________________________________________

Jedno z nejkrásnějších hvězdných uskupeních. Jedná se o známou otevřenou hvězdokupu M 45 nazývanou Plejády, 7 sester nebo také Kuřátka

Plejády mají několik dalších jmen. V Japonsku jsou známy jako Subaru. Toto jméno bylo později převzato druhou největší japonskou automobilkou. Ve znaku automobilů Subaru pak můžeme najít hvězd
y ve stejném rozložení jako jsou hlavní hvězdy Plejád.

Staroevropská (anglická a německá) jména používaná v souvislosti s Plejádami naznačují, že tato hvězdokupa byla dříve přirovnávána ke slepici a jejím kuřátkům. Můžeme se proto i dnes setkat s nepříliš používaným označením „Kuřátka".

Dávní řečtí astronomové Eudoxus z Knidu (403 až 350 př. n. l.) a Aratos z Phainomena (†270 př. n. l.) tuto hvězdokupu uváděli jako souhvězdí.

Podle většiny astronomů jméno hvězdokupy (Plejády) pochází z řeckého slova Pleione (v překladu matka). Označení „Sedm sester" pochází z řecké mytologie, podle které je sedm nejjasnějších hvězd pojmenováno jako sedm dcer matky Pleione a otce Atlase. Jména těchto hvězd jsou: Alcyone, Asterope (dvojhvězda, někdy také nazývaná Sterope), Electra, Maia, Merope, Taygeta a Celaeno.

Plejády tedy byly dcery Titána Atlanta. Když se jejich sestry Hyády usoužily zármutkem nad smrtí bratra Hyanta, vzaly si život a Zeus je proměnil v souhvězdí. Plejád bylo sedm. První z nich Maia se stala matkou boha Herma, druhá Merope – se stala ženou korintského krále Sísyfa, třetí Elektra – byla matkou krále Dardana, praotce zakladatele Tróje Ila, čtvrtá Taygete se stala matkou prvního spartského krále Lakedaimona.

Meropé je na nebi slabě viditelná – schovává se, protože se stydí, že se provdala za obyčejného smrtelníka. Elektra je vidět jen zřídka – po pádu Tróje si ze smutku rozpustila vlasy a po nebi bloudí jako kometa… V astronomickém atlasu atlasu najdeme Plejády nedaleko Hyád v souhvězdí Štíra.

Plejády byly průvodkyněmi bohyně Artemis. Byly jistě krásné, není tedy divu, že je milostně pronásledovali muži. Před Óríónem prchaly, až se bohové slitovali, proměnili je v holubice a poté je vyzvedli na oblohu, kde Plejády září jako souhvězdí.

Plejády, Kuřátka, 7 sester. To jsou jedny z mnoha pojmenování jedné z nejkrásnějších otevřených hvězdokup na obloze. Tuto hvězdokupu nalezneme okem (v hodně přesvětlených oblastech malým dalekohledem) v souhvězdí Býka jako skupinku zhruba stejně jasných hvězdiček rozložených na ploše o průměru přibližně dvou měsíčních úplňků. Malým dalekohledem počet hvězd roste v do řádu několika desítek. Ve skutečnosti je od nás skupina vzdálená 380 světelných let daleko a její stáří se odhaduje na 50 – 100 miliónů let. Z astronomického hlediska jsou proto hvězdy z Plejád skutečně velmi mladé.

Protože leží Plejády v Býku, kudy prochází ekliptika (průmět roviny dráh planet), může se stát, že se velmi blízko k nim na obloze přiblíží planety naší Sluneční soustavy.