PULSOVÁ DIAGNOSTIKA

MOXOVÁNÍ

______________________________________________

Pulsová diagnostika spadá do čínské medicíny a je součástí akupunktury.

Samozřejmě akupunktura má více diagnostických metod, např. pohledem, poslechem, čichem, palpací (bolestivého místa), dotazem a nakonec pulsovou diagnostikou. Ta pak slouží pro správný výběr akupunkturních bodů, takže je jí možno určit nejvyšší (nejzávažnější) blokádu v organismu, pro nás pak na akupunkturních drahách, a tedy i na orgánech. Pro akupunkturistu je tedy její znalost nezbytná, poněvadž se podle ní určuje kombinace bodů, popřípadě i pořadí vpichů. Stejně tak je možné určit pulsovou diagnostikou, kromě nerovnováhy na drahách, i hlubší příčinu nerovnováhy (= nemoci), např. různé viry, bakterie či plísně, a též i akutnost či chronicitu.

_______________________

Moxování je jednou z pomocných technik základního souboru léčebných metod klasické čínské medicíny. Používí se samostatně nebo v kombinaci s dalšími metodami, např. baňkováním, metodou gua sha či akupunkturou, může podle potřeby doplnit čínskou masáž tuina a tradiční zdravotní cvičením qi gong (čchi-kung).

Využívá shodné energetické dráhy (meridiány) a body jako akupunktura, ale stimulace akupunkturních bodů se provádí odlišně - teplem.

Moxování neboli požehování vzniklo v chladných severních oblastech Číny jako alternativa akupunktury.

Při moxování se prohřívají vybrané akupunkturní body nebo ošetřované oblasti těla hořící bylinnou směsí léčebných látek - nejpoužívanější je klasická pelyňková moxa.

Tvořící se teplo účinně zlepšuje oběh krve a oběh životodárné energie. Pravidelné moxování podporuje obranyschopnost organismu, harmonizuje tělo, doplňuje ztrátu vitální energie a podle klasických čínských rukopisů také přispívá k dlouhověkosti.

www.dusantomek.cz/index.htm